Ухвалено Затверджено

Педагогічною радою від 22.08.2020 наказ № 22-ос від 26.08.2020

протокол № 11 Директор Л.Пипич

ПОЛОЖЕННЯ

про освітнє середовище, вільне від будьяких форм насильства, дискримінації та випадків булінгу (цькування)

І. Загальні положення

1.1. Це Положення визначає порядок створення освітнього середовища, вільного від будь-яких форм насильства та дискримінації та визначає механізм реагування на випадки булінгу (цькування) в гімназії.

1.2. Відповідно до Закону України «Про освіту», Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)" в закладі необхідно мати наступні документи:

• правила поведінки здобувача освіти в закладі освіти;

• план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі освіти;

• порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти;

• порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі освіти та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування)"

1.3. Основні поняття даного Положення.

булінг (цькування) - діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Типовими ознаками булінгу (цькування) є:

· систематичність (повторюваність) діяння;

· наявність сторін - кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності);

· дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.

II. Заклад освіти планує та реалізує діяльність щодо запобігання будь-яким проявам дискримінації, булінгу в закладі

2.1. У закладі освіти розроблений план заходів із запобігання та протидії булінгу.(додаток 1).

Відповідно до Закону України «Про освіту» в закладі на початок навчального року розробляється «План заходів із запобігання та протидії булінгу» та затверджується керівником закладу.

2.2. У закладі освіти реалізуються заходи із запобігання проявам дискримінації (план протидії булінгу).

2.3. Опитування здобувачів освіти, педагогічних працівників і батьків, щодо безпечного і психологічно комфортного освітнього середовища.

Відповідно до пункту цього положення регулярно проводити опитування та анкетування серед учнів, педагогів та батьків. Приклад анкет з опитування учнів, педагогів та батьків представлено в додатку 2.

2.4. Керівництво та педагогічні працівники закладу освіти проходять навчання, ознайомлюються з нормативно-правовими документами щодо виявлення ознак булінгу, іншого насильства та запобігання йому.

Відповідно до цього пункту педагогам регулярно проводити інформування щодо виявлення ознак булінгу в шкільному середовищі.

2.5. Заклад освіти співпрацює з представниками правоохоронних органів, іншими фахівцями з питань запобігання та протидії булінгу.

ІІІ. Правила поведінки учасників освітнього процесу в закладі освіти

3.1. У закладі освіти оприлюднені правила поведінки, спрямовані на формування позитивної мотивації у поведінці учасників освітнього процесу та реалізацію підходу, заснованого на правах людини. Правила поведінки учнів представлені в додатку 3.

3.2. Опитування учасників освітнього процесу щодо обізнаності правил поведінки у закладі освіти. В анкеті має міститись три питання:

· Назвіть обов’язки учнів відповідно до «Правил поведінки учнів»?

· Назвіть права учнів відповідно до «Правил поведінки учнів»?

· Відповідно до «Правил поведінки учнів» учням забороняється?

3.3. Спостереження дотримання учасників освітнього процесу прийнятих у закладі освіти правил поведінки. Класними керівниками на класних годинах регулярно проводити бесіди щодо дотримання «Правил поведінки учнів».

ІV. Керівник та заступники керівника закладу освіти, педагогічні працівники протидіють булінгу, іншому насильству, дотримуються порядку реагування на їх прояви

4.1. З метою запобігання різним проявам насильства (у закладі освіти та/або вдома) здійснюється аналіз причин відсутності здобувачів освіти на заняттях та вживаються відповідні заходи.

Класні керівники з’ясовують причин відсутності здобувачів освіти на заняттях та складають довідки від лікарів та заяви від батьків в особові справи. У разі відсутності учня більше 3х діб батьки зобов’язані надати довідку від лікаря, виключення складає заява батьків, яка написана раніше за дати в які учень був відсутній. Керівник закладу заповнює «Журнал щоденного обліку відсутніх» та в кінці кожного семестру проводить аналіз відвідування.

4.2. Заклад освіти реагує на звернення про випадки булінгу

Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування)

1.У день подання заяви видається наказ по закладу освіти про проведення розслідування із визначенням уповноважених осіб.

2. Наказом по закладу освіти створюється комісія з розгляду випадків булінгу (цькування) за участі педагогічних працівників, практичного психолога школи, батьків потерпілого та булера, керівника закладу, інших зацікавлених осіб.

3. Уповноважена особа закладу освіти у 3-денний період з моменту отримання заяви скликає засідання Комісії з розгляду випадків насильства, булінгу (цькування).

4. Уповноважена особа у разі виникнення підозри, або отримання заяви щодо насильства, булінгу, жорстокого поводження з дитиною/працівником закладу освіти або якщо є реальна загроза його вчинення (удома, з боку однолітків, з боку інших) проводить зустріч із особою, стосовно якої є інформація про жорстоке поводження, намагається розговорити, встановити контакт, довірливі стосунки та надати емоційну підтримку; проявити інтерес, дружелюбність, щирість, теплоту і симпатію, постраждала особа має відчути, що її дійсно чують і розуміють. У процесі розмови, якщо особа підтверджує факт жорстокого поводження чи насильства щодо неї, уповноваженій особі необхідно з’ясувати терміни подій, які відбулися, та отримати їх опис.

5. Комісія з розгляду випадків насильства, булінгу (цькування) у 3-денний період з моменту отримання заяви проводить розслідування, з’ясовує всі обставини та за результатами розслідування приймає відповідне рішення та рекомендації. За підсумками роботи комісії складається протокол.

6. Для прийняття рішення та вжиття відповідних заходів реагування результати проведеного розслідування узагальнюються наказом по закладі освіти.

7. Якщо випадок цькування був одноразовим, питання з налагодження мікроклімату в дитячому середовищі та розв’язання конфлікту вирішується у межах закладу освіти учасниками освітнього процесу. Результат розслідування та рішення комісії доводиться керівником закладу до відома постраждалого. У випадку, якщо постраждалий не згодний з рішенням комісії, керівник закладу повідомляє про право звернутися із заявою до органів Національної поліції України.

8. Якщо комісія визнала, що це був булінг, а не одноразовий конфлікт, то керівник закладу освіти повідомляє уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та Службу у справах дітей.

9. Уповноважена особа або особа, яка її замінює у разі відсутності відповідно до наказу про склад комісії, згідно з протоколом засідання комісії відповідає за виконання та моніторинг запланованих заходів відновлення та нормалізації психологічного клімату в закладі освіти та визначених рекомендацій для учасників булінгу (цькування).

10. Рішення комісії з розгляду випадків булінгу реєструється в окремому журналі (паперовий вигляд) з оригіналами підписів усіх її членів.

11. Не залежно від рішення комісії, керівник закладу забезпечує виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг (цькування), стали його свідками або постраждали від нього.

Цькування неповнолітнього карається штрафом від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 та 1700 гривень відповідно) або громадськими роботами від 20 до 40 годин. Така ж поведінка, вчинена групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, передбачає штраф від 1700 гривень до 3400 гривень або громадськими роботами від 40 до 60 годин.

За булінг, вчинений малолітніми або неповнолітніми особами віком від 14 до 16 років, тягне за собою накладання штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють.

Порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки булінгу (цькування)

Із метою створення безпечного освітнього середовища в закладі освіти здобувачів освіти педагогічні працівники, батьки та інші учасники освітнього процесу зобов’язані повідомляти керівника закладу про випадки булінгу, учасниками або свідками якого вони стали, або підозрюють про його вчинення по відношенню до інших осіб за зовнішніми ознаками, або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб.

Відповідно до такої заяви керівник закладу видає рішення про проведення розслідування із визначенням уповноважених осіб. Для прийняття рішення за результатами розслідування керівник закладу скликає засідання комісії з розгляду випадків булінгу. Якщо комісія визнала, що це був булінг, а не одноразовий конфлікт чи сварка, тобто відповідні дії носять систематичний характер, то керівник закладу повідомляє уповноважені підрозділи органів Національної поліції України (ювенальна поліція) та Службу у справах дітей.

У разі, якщо комісія не кваліфікує випадок як булінг, а постраждалий не згодний із цим, то він може звертатися до органів Національної поліції України із заявою.

Керівник закладу повідомляє про терміни, порядок реагування на доведені випадки булінгу, відповідальність осіб, причетних до булінгу та процедуру розгляду відповідно до законодавства.

Згідно з КУпАП булінг учасника освітнього процесу тягне за собою накладання штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів або від 20 до 40 годин громадських робіт. Якщо булінг вчинено групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, штраф становитиме від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів або громадські роботи від 40 до 60 годин. Булінг, вчинений малолітньою або неповнолітньою особою, тягне за собою накладання штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють.

4.4. Частка здобувачів освіти (в тому числі із соціально-вразливих груп), які в разі потреби отримують у закладі освіти психолого-соціальну підтримку

4.5. Заклад освіти у випадку виявлення фактів булінгу та іншого насильства повідомляє органи та служби у справах дітей, правоохоронні органи

План заходів щодо запобігання і протидії булінгу(цькування)

на 2022-2023 н.р (додаток 1)

№ з/п ВИД РОБОТИ Цільова аудиторія Строки виконання Відповідальний
Первинна профілактика
1. Забезпечення інформацією сайту школи «Протидія булінгу», видача наказів, створення комісії, затвердження плану заходів Учні, батьки, вчителі За потребою Керівник закладу
2. Виставка малюнків, плакатів, наочних матеріалів «Світ без насильства» Учні, батьки, вчителі Листопад - лютий вчителі
3. Батьківські збори Батьки учнів 1-9 класів Протягом року вчителі
4. Психолого-педагогічний семінар: «Профілактика булінгу та кібербулінгу в школі» Педагогічний колектив школи Жовтень вчителі
5. Відвідування семінарів щодо запобігання булінгу Вчителі, класні керівники, адміністрація Графік вчителі
6. Індивідуальні консультації з питань соціалізації Учні, батьки, вчителі Протягом року вчителі
7. Анкетування учасників освітнього процесу Учні, батьки, вчителі вересень Адміністрація
8. Мій дружній клас 1 класи квітень Класні керівники
9. Що робити, коли тебе ображають? 2 класи листопад Класні керівники
10. Що робити, коли друзі посварилися? 3 класи вересень Класні керівники
11. Я хороший, ти хороший 4 класи вересень Класні керівники
12. Як спілкуватися толерантно 5 класи листопад Класні керівники
13. Культурна людина в конфліктній ситуації 6 класи травень Класні керівники
14. Булінг – проблема стосунків між підлітками 7 класи березень Класні керівники
15. Конфлікти та їх вирішення 8 класи жовтень Класні керівники
16. Умови безконфліктного спілкування 9 класи лютий Класні керівники
17. Тиждень протидії булінгу 1-9 класи вересень Класні керівники
18. Розгляд проблем на засіданнях, радах Учні, батьки, вчителі Графік Керівник закладу, вчителі
Вторинна профілактика
19. Розгляд заяв про випадки булінгу Індивідуально За заявою Адміністрація школи

ПРОТИДІЯ БУЛІНГУ В ЗАКЛАДІ ОСВІТИ:

СИСТЕМНИЙ ПІДХІД

Подання заяви про випадки булінгу (цькування)

1. Здобувачі освіти, працівники та педагогічні працівники, батьки та інші учасники освітнього процесу, яким стало відомо про випадки булінгу (цькування), учасниками або свідками якого стали, або підозрюють його вчинення по відношенню до інших осіб за зовнішніми ознаками, або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб зобов’язані повідомляти керівнику закладу.

2. Розгляд та неупереджене з’ясування обставин випадків булінгу (цькування) здійснюється відповідно до поданих заявниками заяв про випадки булінгу (цькування) (далі – Заява).

3. Заяви, що надійшли на електронну пошту закладу отримує секретар друкарка, яка зобов’язана терміново повідомити керівника закладу та відповідальну особу.

4. Прийом та реєстрацію поданих Заяв здійснює відповідальна особа, а в разі її відсутності – особисто керівник закладу або його заступник. 5. Заяви реєструються в окремому журналі реєстрації заяв про випадки булінгу (цькування).

6. Форма та примірний зміст Заяви оприлюднюється на офіційному веб-сайті закладу.

7. Датою подання заяв є дата їх прийняття.

8. Розгляд Заяв здійснює керівник закладу з дотриманням конфіденційності.

Відповідальна особа

1. Відповідальною особою призначається працівник закладу освіти з числа педагогічних працівників. 2. До функцій відповідальної особи відноситься прийом та реєстрація Заяв, повідомлення керівника закладу.

3. Відповідальна особа призначається наказом керівника закладу.

4. Інформація про відповідальну особу та її контактний телефон оприлюднюється на офіційному веб-сайті закладу.

Комісія з розгляду випадків булінгу (цькування)

1. За результатами розгляду Заяви керівник закладу видає рішення про проведення розслідування випадків булінгу (цькування) із визначенням уповноважених осіб.

2. З метою розслідування випадків булінгу (цькування) уповноважені особи мають право вимагати письмові пояснення та матеріали у сторін.

3. Для прийняття рішення за результатами розслідування керівник закладу створює комісію з розгляду випадків булінгу (цькування) (далі – Комісія) та скликає засідання.

4. Комісія створюється наказом керівника закладу.

5. До складу комісії можуть входити педагогічні працівники (у томі числі психолог, соціальний педагог), батьки постраждалого та булера, керівник закладу та інші заінтересовані особи.

6. Комісія у своїй діяльності керується законодавством України та іншими нормативними актами.

7. Якщо Комісія визначила що це був булінг (цькування), а не одноразовий конфлікт чи сварка, тобто відповідні дії носять систематичний характер, то керівник закладу освіти зобов’язаний повідомити уповноважені органи Національної поліції (ювенальна поліція) та службу у справах дітей.

8. У разі, якщо Комісія не кваліфікує випадок як булінг (цькування), а постраждалий не згодний з цим, то він може одразу звернутись до органів Національної поліції України із заявою, про що керівник закладу освіти має повідомити постраждалого.

9. Рішення Комісії приймаються більшістю її членів та реєструються в окремому журналі, зберігаються в паперовому вигляді з оригіналами підписів всіх членів Комісії.

10. Потерпілий чи його/її представник можуть звертатися відразу до уповноважених органів Національної поліції України (ювенальна поліція) та службу у справах дітей з повідомленням про випадки булінгу (цькування).

11. Батьки зобов’язані виконувати рішення та рекомендації Комісії.

Терміни подання та розгляду Заяв

1. Заявники зобов’язані терміново повідомляти керівнику закладу про випадки булінгу (цькування), а також подати Заяву.

2. Рішення про проведення розслідування із визначенням уповноважених осіб видається протягом 1 робочого дня з дати подання Заяви.

3. Розслідування випадків булінгу (цькування) уповноваженими особами здійснюється протягом 3 робочих днів з дати видання рішення про проведення розслідування.

4. За результатами розслідування протягом 1 робочого дня створюється Комісія та призначається її засідання на визначену дату але не пізніше чим через 3 робочих дні після створення Комісії.

Створення системи протидії булінгу, що сприяє безпечному освітньому середовищу та участі дітей, враховуючи можливості шкільних служб порозуміння.

Керівник закладу зобов’язаний повідомити уповноважені органи Національної поліції (ювенальна поліція) та службу у справах дітей про кваліфікований Комісією випадок булінгу (цькування) протягом одного дня.

ПОРЯДОК реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі

Загальні питання

1. Цей Порядок розроблено відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)».

2. Цей Порядок визначає процедуру реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі. Реагування на доведені випадки булінгу

1. На основі рішення комісії з розгляду випадків булінгу (цькування), яка кваліфікувала випадок як булінг (цькування), а не одноразовий конфлікт чи сварку, тобто відповідні дії носять систематичний характер, керівник закладу: - повідомляє уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України (ювенальна поліція) та службі у справах дітей про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти; - забезпечує виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу (цькування) (далі – Заходи).

2. Заходи здійснює соціальний педагог у взаємодії з практичним психологом закладу освіти та затверджуються керівником закладу

3. З метою виконання Заходів можна запроваджувати консультаційні години у практичного психолога і соціального педагога, створювати скриньки довіри, оприлюднювати телефони довіри. Відповідальність осіб причетних до булінгу (цькування) Відповідальність за булінг (цькування) встановлена статтею 1734 Кодексу України про адміністративні правопорушення такого змісту: «Стаття 1734. Булінг (цькування) учасника освітнього процесу. Булінг (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого, тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин. Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин. Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене малолітніми або неповнолітніми особами віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин. Діяння, передбачене частиною другою цієї статті, вчинене малолітньою або неповнолітньою особою віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин. Неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу (цькування) учасника освітнього процесу тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до двадцяти процентів заробітку».

Зразок заяви

Директору Товстівської загальноосвітньої школи І-ІІступенів

__________________________________ (прізвище, ім’я, по батькові)

__________________________________ (прізвище, ім’я, по батькові заявника) __________________________________ (адреса проживання) __________________________________

(контактний телефон)

ЗАЯВА

Зміст заяви викладається довільно. В заяві повідомляється про випадки булінгу (цькування), а саме обставини, місце, час та яким чином здійснювався булінг (цькування). Вказується відомості про потерпілого (жертви булінгу), кривдника (булера), спостерігачів (за наявності). __________ __________ (дата) (підпис)

Законодавство України щодо протидії булінгу

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» Верховна Рада України постановляє:

I. Внести зміни до таких законодавчих актів України:

1.У Кодексі України про адміністративні правопорушення (Відомості Верховної Ради УРСР, 1984 р., № 51, ст. 1122): 1) частину другу статті 13 після цифр «173» доповнити цифрами «173-4»; 2) доповнити статтею 173-4 такого змісту: Стаття 173-4. Булінг (цькування) учасника освітнього процесу Булінг (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого, – тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин. Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, – тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин. Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене малолітніми або неповнолітніми особами віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, – тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин. Діяння, передбачене частиною другою цієї статті, вчинене малолітньою або неповнолітньою особою віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, – тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин. Неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу (цькування) учасника освітнього процесу – тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до двадцяти процентів заробітку; 3) абзац перший частини третьої статті 184 доповнити словами та цифрами «крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертою статті 173-4 цього Кодексу»; 4) статтю 221 після цифр «173-173-2» доповнити цифрами «173-4»; 5) абзац другий пункту 1 частини першої статті 255 після цифр «173-173-2» доповнити цифрами «173-4».

2. У Законі України«Про освіту» (Відомості Верховної Ради України, 2017 р., № 38-39, ст. 380):

1) частину першу статті 1 доповнити пунктом 3-1 такого змісту1) булінг (цькування) – діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого. Типовими ознаками булінгу (цькування) є: систематичність (повторюваність) діяння; наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності); дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого; 2) частину другу статті 25 після абзацу дев’ятого доповнити новим абзацом такого змісту: здійснює контроль за виконанням плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі освіти; розглядає скарги про відмову у реагуванні на випадки булінгу (цькування) за заявами здобувачів освіти, їхніх батьків, законних представників, інших осіб та приймає рішення за результатами розгляду таких скарг; сприяє створенню безпечного освітнього середовища в закладі освіти та вживає заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг (цькування), стали його свідками або постраждали від булінгу. У зв’язку з цим абзац десятий вважати абзацом одинадцятим; 3) частину третю статті 26 після абзацу дев’ятого доповнити п’ятьма новими абзацами такого змісту: забезпечує створення у закладі освіти безпечного освітнього середовища, вільного від насильства та булінгу (цькування), у тому числі: з урахуванням пропозицій територіальних органів (підрозділів) Національної поліції України, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, головного органу у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, служб у справах дітей та центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді розробляє, затверджує та оприлюднює план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі освіти; розглядає заяви про випадки булінгу (цькування) здобувачів освіти, їхніх батьків, законних представників, інших осіб та видає рішення про проведення розслідування; скликає засідання комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) для прийняття рішення за результатами проведеного розслідування та вживає відповідних заходів реагування; забезпечує виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу (цькування); повідомляє уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України та службі у справах дітей про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти. У зв’язку з цим абзац десятий вважати абзацом п’ятнадцятим; 4) частину другу статті 30 після абзацу двадцятого доповнити чотирма новими абзацами такого змісту: правила поведінки здобувача освіти в закладі освіти; план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі освіти; порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти; порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі освіти та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування).

3. Законодавство України щодо протидії булінгу

У зв’язку з цим абзац двадцять перший вважати абзацом двадцять п’ятим; 5) у статті 53: у частині першій: абзац десятий після слів «форм насильства та експлуатації» доповнити словами «булінгу (цькування)»; після абзацу десятого доповнити новим абзацом такого змісту: отримання соціальних та психолого-педагогічних послуг як особа, яка постраждала від булінгу (цькування), стала його свідком або вчинила булінг (цькування). У зв’язку з цим абзаци одинадцятий – сімнадцятий вважати відповідно абзацами дванадцятим – вісімнадцятим; частину третю доповнити абзацом шостим такого змісту: повідомляти керівництво закладу освіти про факти булінгу (цькування) стосовно здобувачів освіти, педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу, свідком яких вони були особисто або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб; 6) у статті 54: частину першу доповнити абзацом двадцятим такого змісту: захист під час освітнього процесу від будь-яких форм насильства та експлуатації, у тому числі булінгу (цькування), дискримінації за будь-якою ознакою, від пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю; частину другу доповнити абзацом чотирнадцятим такого змісту: повідомляти керівництво закладу освіти про факти булінгу (цькування) стосовно здобувачів освіти, педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу, свідком якого вони були особисто або інформацію про які отримали від інших осіб, вживати невідкладних заходів для припинення булінгу (цькування); 7) у статті 55: у частині другій: абзац восьмий після слів «закладу освіти» доповнити словами «у тому числі щодо надання соціальних та психолого-педагогічних послуг особам, які постраждали від булінгу (цькування), стали його свідками або вчинили булінг (цькування)»; доповнити абзацами дев’ятим і десятим такого змісту: подавати керівництву або засновнику закладу освіти заяву про випадки булінгу (цькування) стосовно дитини або будь-якого іншого учасника освітнього процесу; вимагати повного та неупередженого розслідування випадків булінгу (цькування) стосовно дитини або будь-якого іншого учасника освітнього процесу; частину третю доповнити абзацами одинадцятим і дванадцятим такого змісту: сприяти керівництву закладу освіти у проведенні розслідування щодо випадків булінгу (цькування); виконувати рішення та рекомендації комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) в закладі освіти; 8) частину першу статті 64 після абзацу восьмого доповнити двома новими абзацами такого змісту: з урахуванням пропозицій центрального органу виконавчої влади з питань формування і реалізації державної політики у сфері захисту прав і свобод людини та громадянина, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, головного органу у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань сім’ї та дітей, розробляє та затверджує план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладах освіти, порядок реагування на випадки булінгу (цькування), порядок застосування заходів виховного впливу;

ПРОТИДІЯ БУЛІНГУ В ЗАКЛАДІ ОСВІТИ: СИСТЕМНИЙ ПІДХІД узагальнює та оприлюднює інформацію про випадки булінгу (цькування) в закладах освіти. У зв’язку з цим абзаци дев’ятий – двадцять шостий вважати відповідно абзацами одинадцятим – двадцять восьмим; 9) частину першу статті 65 після абзацу шостого доповнити новим абзацом такого змісту: сприяють розробленню плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладах освіти. У зв’язку з цим абзаци сьомий і восьмий вважати відповідно абзацами восьмим і дев’ятим; 10) у статті 66: частину першу після абзацу сьомого доповнити новим абзацом такого змісту: сприяють розробленню плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладах освіти. У зв’язку з цим абзац восьмий вважати абзацом дев’ятим; частину другу після абзацу одинадцятого доповнити новим абзацом такого змісту: сприяють розробці плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладах освіти. У зв’язку з цим абзац дванадцятий вважати абзацом тринадцятим; 11) пункт 2 частини другої статті 71 доповнити абзацом п’ятим такого змісту: випадків булінгу (цькування) в закладах освіти та заходів реагування на такі випадки, вжитих керівництвом закладу освіти або його засновником; 12) частину четверту статті 73 після абзацу третього доповнити двома новими абзацами такого змісту: здійснювати перевірку заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти, повноту та своєчасність заходів реагування на такі випадки з боку педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників, керівництва та засновника закладу освіти; аналізувати заходи для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які постраждали від булінгу (цькування), стали його свідками або вчинили булінг (цькування). У зв’язку з цим абзаци четвертий – восьмий вважати відповідно абзацами шостим – десятим; 13) частину другу статті 76 викласти в такій редакції: 2. Соціально-педагогічний патронаж у системі освіти сприяє взаємодії закладів освіти, сім’ї і суспільства у вихованні здобувачів освіти, їх адаптації до умов соціального середовища, забезпечує профілактику та запобігання булінгу (цькуванню), надання консультативної допомоги батькам, психологічного супроводу здобувачів освіти, які постраждали від булінгу (цькування), стали його свідками або вчинили булінг (цькування). Соціально-педагогічний патронаж здійснюється соціальними педагогами. II. Прикінцеві положення 1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Витяги із Закону України «Про освіту»

Стаття 1 п. 31 : Булінг (цькування)– діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого. Типовими ознаками булінгу (цькування) є: - систематичність (повторюваність) діяння; - наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності); - дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого. Стаття 52. Категорії учасників освітнього процесу Учасниками освітнього процесу є: - здобувачі освіти; - педагогічні, науково-педагогічні та наукові працівники; - батьки здобувачів освіти; - фізичні особи, які провадять освітню діяльність; - інші особи, передбачені спеціальними законами та залучені до освітнього процесу у порядку, що встановлюється закладом освіти. Стаття 25. Права і обов’язки засновника закладу освіти здійснює контроль за виконанням плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі освіти; розглядає скарги про відмову у реагуванні на випадки булінгу (цькування) за заявами здобувачів освіти, їхніх батьків, законних представників, інших осіб та приймає рішення за результатами розгляду таких скарг; сприяє створенню безпечного освітнього середовища в закладі освіти та вживає заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг (цькування), стали його свідками або постраждали від булінгу. Стаття 26. Керівник закладу освіти забезпечує створення у закладі освіти безпечного освітнього середовища, вільного від насильства та булінгу (цькування), у тому числі: з урахуванням пропозицій територіальних органів (підрозділів) Національної поліції України, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, головного органу у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, служб у справах дітей та центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді розробляє, затверджує та оприлюднює план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі освіти; розглядає заяви про випадки булінгу (цькування) здобувачів освіти, їхніх батьків, законних представників, інших осіб та видає рішення про проведення розслідування; скликає засідання комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) для прийняття рішення за результатами проведеного розслідування та вживає відповідних заходів реагування.

ПРОТИДІЯ БУЛІНГУ В ЗАКЛАДІ ОСВІТИ: СИСТЕМНИЙ ПІДХІД забезпечує виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу (цькування); повідомляє уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України та службі у справах дітей про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти. Стаття 30.Прозорість та інформаційна відкритість закладу освіти Заклади освіти, що мають ліцензію на провадження освітньої діяльності, зобов’язані забезпечувати на своїх веб-сайтах (у разі їх відсутності – на веб-сайтах своїх засновників) відкритий доступ до такої інформації та документів: правила поведінки здобувача освіти в закладі освіти; план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі освіти; порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти; порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі освіти та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування). Стаття 53. Права та обов’язки здобувачів освіти Здобувачі освіти мають право на: захист під час освітнього процесу від приниження честі та гідності, будь-яких форм насильства та експлуатації, булінгу (цькування), дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю здобувача освіти; отримання соціальних та психолого-педагогічних послуг як особа, яка постраждала від булінгу (цькування), стала його свідком або вчинила булінг (цькування); повідомляти керівництво закладу освіти про факти булінгу (цькування) стосовно здобувачів освіти, педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу, свідком яких вони були особисто або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб. Стаття 54. Права та обов’язки педагогічних, науково-педагогічних і наукових працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу захист під час освітнього процесу від будь-яких форм насильства та експлуатації, у тому числі булінгу (цькування), дискримінації за будь-якою ознакою, від пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю; повідомляти керівництво закладу освіти про факти булінгу (цькування) стосовно здобувачів освіти, педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу, свідком якого вони були особисто або інформацію про які отримали від інших осіб, вживати невідкладних заходів для припинення булінгу (цькування); Стаття 55. Права та обов’язки батьків здобувачів освіти Батьки здобувачів освіти мають право: отримувати інформацію про діяльність закладу освіти, у тому числі щодо надання соціальних та психолого-педагогічних послуг особам, які постраждали від булінгу (цькування), стали його свідками або вчинили булінг (цькування), результати навчання своїх дітей (дітей, законними представниками яких вони є) і результати оцінювання якості освіти у закладі освіти та його освітньої діяльності. подавати керівництву або засновнику закладу освіти заяву про випадки булінгу (цькування) стосовно дитини або будь-якого іншого учасника освітнього процесу; вимагати повного та неупередженого розслідування випадків булінгу (цькування) стосовно дитини або будь-якого іншого учасника освітнього процесу.

Батьки здобувачів освіти зобов’язані: сприяти керівництву закладу освіти у проведенні розслідування щодо випадків булінгу (цькування); виконувати рішення та рекомендації комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) в закладі освіти. Стаття 64. Повноваження центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки Центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки: з урахуванням пропозицій центрального органу виконавчої влади з питань формування і реалізації державної політики у сфері захисту прав і свобод людини та громадянина, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, головного органу у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань сім’ї та дітей, розробляє та затверджує план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладах освіти, порядок реагування на випадки булінгу (цькування), порядок застосування заходів виховного впливу; узагальнює та оприлюднює інформацію про випадки булінгу (цькування) в закладах освіти. Стаття 65. Повноваження державних органів, до сфери управління яких належать заклади освіти 1. Державні органи, до сфери управління яких належать заклади освіти: «сприяють розробленню плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладах освіти». Стаття 66. Повноваження органів місцевого самоврядування, Верховної Ради Автономної Республіки Крим 1. Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні ради, Київська та Севастопольська міські ради: сприяють розробленню плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладах освіти. Стаття 71. Громадський нагляд (контроль) у сфері освіти Суб’єкти громадського нагляду (контролю) мають право: 2) проводити моніторинг та оприлюднювати результати, зокрема, щодо: «випадків булінгу (цькування) в закладах освіти та заходів реагування на такі випадки, вжитих керівництвом закладу освіти або його засновником»; Стаття 73. Інститут освітнього омбудсмена Освітній омбудсмен відповідно до покладених на нього завдань має право: здійснювати перевірку заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти, повноту та своєчасність заходів реагування на такі випадки з боку педагогічних, науково-педагогічних, наукових працівників, керівництва та засновника закладу освіти; аналізувати заходи для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які постраждали від булінгу (цькування), стали його свідками або вчинили булінг (цькування). Стаття 76. Психологічна служба та соціально-педагогічний патронаж у системі освіти 2. Соціально-педагогічний патронаж у системі освіти сприяє взаємодії закладів освіти, сім’ї і суспільства у вихованні здобувачів освіти, їх адаптації до умов соціального середовища, забезпечує профілактику та запобігання булінгу (цькуванню), надання консультативної допомоги батькам, психологічного супроводу здобувачів освіти, які постраждали від булінгу (цькування), стали його свідками або вчинили булінг (цькування). Соціально-педагогічний патронаж здійснюється соціальними педагогами.

Витяг з Закону України «Про загальну середню освіту»

Стаття 231 . Керівник закладу загальної середньої освіти Права і обов’язки керівника закладу загальної середньої освіти визначаються Законом України «Про освіту», цим Законом та іншими нормативно-правовими актами Стаття 29. Права та обов’язки батьків або осіб, які їх замінюють 1. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право: подавати заяву керівництву закладу загальної середньої освіти або його засновнику про випадки булінгу (цькуванню) стосовно дитини або будь-якого іншого учасника освітнього процесу; вимагати повного та неупередженого розслідування випадків булінгу (цькування) стосовно дитини або будь-якого іншого учасника освітнього процесу. Батьки або особи, які їх замінюють, зобов’язані: сприяти керівництву закладу загальної середньої освіти у проведенні розслідування щодо виявлених фактів булінгу (цькування); виконувати рішення та рекомендації комісії з розгляду випадків булінгу (цькування) в закладі загальної середньої освіти. Стаття 37. Повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в системі загальної середньої освіти Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері освіти: з урахуванням пропозицій центрального органу виконавчої влади з питань формування і реалізації державної політики у сфері захисту прав і свобод людини та громадянина, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, головного органу у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань сім’ї та дітей, розробляє та затверджує план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладах освіти, порядок реагування на випадки булінгу (цькування), порядок застосування заходів виховного впливу, а також узагальнює та оприлюднює інформацію про випадки булінгу (цькування) в закладах освіти.

Стаття 39. Управління та громадське самоврядування закладу загальної середньої освіти . Громадський нагляд (контроль) у сфері загальної середньої освіти здійснюється відповідно до статті 71 Закону України «Про освіту».

Нормативно-правовий документ Посилання Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню) https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2657-19 Про освіту https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19 Про дошкільну освіту https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2628-14 Про загальну середню освіту https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/651-14 Про позашкільну освіту https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1841-14 Про професійну (професійно-технічну) освіту https://zakon.rada.gov.ua/laws/ show/103/98-%D0%B2%D1%80 Про вищу освіту https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1556-18 Про запобігання та протидію домашньому насильству https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2229-19 Про затвердження Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/658-2018-%D0%BF Про безоплатну правову допомогу https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3460-17

Додаток 2

Анкета для батьків

Мета опитування – дослідження Ваших уявлень щодо розповсюдженості насильства та цькування (булінгу) у молодіжному середовищі та можливих шляхів його подолання

Відомості про заклад освіти та клас вказуватися не будуть, оскільки опитування проходить анонімно, а результати подаватимуться лише в узагальненому вигляді.

Інструкція. Уважно прочитайте запитання та варіанти відповідей. Подумайте і оберіть ту відповідь, яка відображає Ваші думки, ставлення, переконання. Будь ласка, обраний Вами варіант відповіді на кожне із запитань відмітьте позначкою «V» у відповідному квадратику. Дякуємо за співпрацю та розуміння!

Вкажіть, будь ласка, такі відомості про себе: Ваша стать: чоловіча жіноча вік ________________________ вік Вашої дитини__________________________ Стать Вашої дитини: чоловіча жіноча маю двоє та більше дітей 1. Як Ви вважаєте, чи зросла кількість випадків насильства в освітньому середовищі протягом останніх 5 років? 1.1. так 1.2. ні 1.3. складно відповісти 2. Як би Ви визначили ставлення один до одного дітей у класі, де навчається Ваша дитина? (оберіть одну з наведених відповідей)? 2.1. дружнє 2.2. співчутливе 2.3. вороже 2.4. байдуже 3. Ваше ставлення до насильства (оберіть одну з наведених відповідей)? 3.1. вважаю, що будь-яке насильство є неприпустимим 3.2. позитивно, якщо це самозахист 3.3. можливе за певних обставин 3.4. байдуже, якщо це мене не стосується 3.5. не маю думки з цього приводу 4. На вашу думку, ознаками насильства є (можна обрати декілька відповідей): 4.1. певні дії однієї людини стосовно іншої без її згоди 4.2. контроль та обмеження вільного часу 4.3. заподіяння шкоди психічному здоров’ю 4.4. заподіяння матеріальної, грошової шкоди 4.5. не задоволення всіх без винятку матеріальних потреб 4.6. заподіяння шкоди фізичному здоров’ю 4.7. приниження почуття честі та гідності 4.8. образливі дії, приниження за ознакою статі (хлопець, дівчина) 4.9. бездіяльність однієї людини стосовно іншої, яка потребує допомоги 4.10. обмеження користуванням гаджетами (телефон, планшет та ін.) 4.11. відбирання або пошкодження особистих речей іншої людини 4.12. Ваш варіант відповіді _______________________________________ 5. Як часто у класі, де навчається Ваша дитина виникають конфлікти між (дайте відповіді у кожному рядку): № з/п Твердження Так, часто Інколи Ні, ніколи Складно відповісти 5.1. хлопцями-дівчатами 5.2. хлопцями-хлопцями 5.3. дівчатами-дівчатами 5.4. учнями/ученицями – педагогами 5.5. дівчатами-педагогами 5.6. хлопцями-педагогами 5.7. учнями/ученицями – батьками 5.8. дівчатами-батьками 5.9. хлопцями-батьками 5.10. педагогами-батьками 5.11. учнями/ученицями – адміністрацією закладу освіти 5.12. дівчатами- адміністрацією закладу освіти 5.13. хлопцями – адміністрацією закладу освіти 5.14. педагогами-педагогами 6.Чи були у закладі освіти випадки, коли конфлікти стали причиною або призвели до (дайте відповіді у кожному рядку): № з/п Випадки так ні не знаю 6.1. словесних образ та принижень 6.2. ізоляції когось з учнів/учениць 6.3. тілесних ушкоджень 6.4. цькування когось з учнів/учениць у безпосередньому спілкуванні 6.5. зміни учнем/ученицею місця навчання 6.6. цькування когось з учнів/учениць в соціальних мережах 6.7. пошкодження особистих речей 7. Якщо б Вам стало відомо про факт насильства серед учнів/учениць, якими б були Ваші дії (можна обрати декілька відповідей): 7.1. повідомлю про випадок адміністрацію закладу 7.2. повідомлю про випадок батьків учнів/учениць 7.3. долучу до вирішення ситуації фахівця/фахівчиню (практичного психолога, соціального педагога, медітора) 7.4. з’ясую причину самостійно 7.5. покараю винуватця самостійно 7.6. звернуся до поліції 7.7. не буду втручатися (самі розберуться) 7.8. Ваш варіант відповіді _____________________________________ 8. Які прояви цькування (булінгу) на Вашу думку найбільш розповсюджені? (можна обрати декілька відповідей)? 8.1. штовхання, стусани, ляпаси 8.2. пошкодження чи знищення одягу чи інших особистих речей 8.3. поширення образливих чуток, образливі жарти, погрози 8.4. розповсюдження неправдивої інформації про людину через мережу інтернет 8.5. принизливі призьвиська 8.6. Ваш варіант відповіді ______________________________________ 9. Чи стикалася Ваша дитина особисто з будь-якими проявами насильства та булінгу відносно неї/нього (оберіть одну з наведених відповідей)? 9.1. ніколи 9.2. іноді 9.3. часто 9.4. постійно 9.5. важко відповісти 10. Чи діє у закладі освіти, де навчається Ваша дитина служба порозуміння? 10.1. так 10.2. ні 10.3. не знаю Якщо на 11 запитання відповідь "так", то 11. Чи звертались Ви до служби порозуміння медіаторів/медіаторок? 11.1.так 11.2. ні 12. На Вашу думку, хто найчастіше виступає булером (кривдником/кривдницею) (можна обрати декілька відповідей)? 12.1. хлопці 12.2. дівчата 12.3. діти, які мають лідерські якості 12.4. булером може бути будь-хто 12.5. діти, фізично сильніші 12.6. діти, фізично слабкіші 12.7. важко відповісти 12.8. Ваш варіант відповіді _______________________________________ 13. На Вашу думку, хто найчастіше потерпає від булінгу (можна обрати декілька відповідей):? 13.1. хлопці 77 Додатки до занять 13.2. дівчата 13.3. діти, які відрізняються від інших будь чим 13.4. дівчата, які гарно навчаються 13.5. хлопці, які гарно навчаються 13.6. дівчата, які мають проблеми в навчанні 13.7. хлопці, які мають проблеми в навчанні 13.8. діти, які не мають сучасних гаджетів, одягу тощо 13.9. діти, фізично сильніші 13.10. діти, фізично слабкіші 13.11. важко відповісти 13.12. Ваш варіант відповіді _______________________________________ 14. На Вашу думку, чи розповість Вам ваша дитина, якщо стикнеться з випадком цькування (булінгу) (оберіть одну з наведених відповідей)? 14.1. так 14.2. ні 14.3. важко відповісти 15. Визначте, які з наведених дій сприятимуть зниженню кількості випадків насильства в освітньому середовищі (дайте відповіді у кожному рядку): № з/п Дії так ні складно відповісти 15.1. впровадження якісних профілактичних програм 15.2. створення антибулінгової політики 15.3. проведення (впровадження) систематичних просвітницьких заходів з ненасильницької поведінки в закладі освіти 15.4. активізація місцевих громад (сусідів, жителів мікрорайону) 15.5. покращення психологічного мікроклімату в класі, школі, закладі освіти 15.6. більш суворе покарання винуватців 15.7. надання правової інформації щодо наслідків скоєння насильства неповнолітніми 15.8. регулярне відвідування представником/цею поліції закладів освіти 15.9. формування правової культури та культури спілкування учнів/учениць 15.10. посилення відповідальності батьків за виховання дітей 15.11. збільшення доступності позашкільних закладів, гуртків, секцій 15.12. залучення молоді до громадських ініціатив 16. Що, на Вашу думку, необхідно зробити для профілактики булінгу і насильства у Вашому освітньому закладі? ___________________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________________ ___________________________________

Анкета для учнів і учениць

Шановні друзі та подруги! Запрошуємо вас до участі у проведенні опитування з проблем насильства та цькування (булінгу) в молодіжному середовищі. Мета опитування – дослідження Ваших уявлень щодо розповсюдженості насильства та цькування (булінгу) у молодіжному середовищі та можливих шляхів його подолання. Відомості про заклад освіти та клас вказуватися не будуть, оскільки опитування проходить анонімно, а результати подаватимуться лише в узагальненому вигляді. Інструкція. Уважно прочитайте запитання та варіанти відповідей. Подумайте і оберіть ту відповідь, яка відображає Ваші думки, ставлення, переконання. Будь ласка, обраний Вами варіант відповіді на кожне із запитань відмітьте позначкою «V» у відповідному квадратику .

Вкажіть, будь ласка, такі відомості про себе: Ваша стать: чоловіча жіноча вік _________________________ 1. Як би Ви визначили ставлення один до одного учнів і учениць у Вашому класі (оберіть одну з наведених відповідей)? 38 Булінг - це навмисна повторювальна поведінка, що проявляється у вигляді цькувань, бойкоту, насмішок, поширення чуток, висміювання, псування особистих речей, фізичній розправі, залякуванні, вимаганні грошей, приниженні через інтернет-ресурси тощо. Булінг часто спрямований на людей з певними відмінностями, такими як зовнішній вигляд, поведінкові особливості, расова приналежність, релігія, інвалідність або хвороба, сексуальна орієнтація та інше, але жертвою може стати будь-хто. 1.1. дружнє 1.2. співчутливе 1.3. вороже 1.4. байдуже 2. Як Ви ставитеся до проявів насильства (оберіть одну з наведених відповідей)? 2.1. вважаю, що будь-яке насильство є неприпустимим 2.2. позитивно, якщо це самозахист 2.3. можливе за певних обставин 2.4. байдуже, якщо це мене не стосується 2.5. не маю думки з цього приводу 3. На вашу думку, ознаками насильства є (можна обрати декілька відповідей): 3.1. певні дії однієї людини стосовно іншої без її згоди 3.2. контроль вільного часу з боку дорослих 3.3. принизливі погляди, образливі рухи тіла, міміки обличчя, ігнорування 3.4. навмисне пошкодження одягу чи особистих речей, вимагання грошей 3.5. не задоволення всіх без винятку матеріальних потреб 3.6. образливі дії, приниження по відношенню до Вас через те що Ви дівчинка 3.7. образливі дії, приниження по відношенню до Вас через те що Ви хлопчик 3.8. бездіяльність однієї людини стосовно іншої, яка потребує допомоги 3.9. обмеження користуванням гаджетами (телефон, планшет і т.п.) 3.10. Ваш варіант відповіді _______________________________________ 4. Як часто у Вашому класі виникають конфлікти між (дайте відповіді у кожному рядку): № з/п Твердження Так, часто Інколи Ні, ніколи Складно відповісти 4.1. хлопцями-дівчатами 4.2. хлопцями-хлопцями 4.3. дівчатами-дівчатами 4.4. учнями/ученицями – педагогами 4.5. дівчатами-педагогами 4.6. хлопцями-педагогами 4.7. учнями/ученицями - батьками 4.8. дівчатами-батьками 4.9. хлопцями-батьками 4.10. педагогами-батьками 4.11. педагогами-педагогами 4.12. учнями/ученицями – адміністрацією закладу освіти 4.13. дівчатами- адміністрацією закладу освіти 4.43. хлопцями адміністрацією закладу освіти 5.Чи були у Вашому освітньому закладі випадки, коли шкільні конфлікти стали причиною або призвели до (дайте відповіді у кожному рядку): № з/п Випадки так ні не знаю 5.1. словесних образ та принижень 5.2. ізоляції когось з учнів, учениць 5.3. бійок (тілесних ушкоджень) 5.4. цькування когось з учнів, учениць у безпосередньому спілкуванні 5.5. цькування когось з учнів, учениць в соціальних мережах 5.6. зміни учнем, ученицею місця навчання 6. Вкажіть, чи траплялися у Вашій школі/закладі наведені нижче події та як Ви були до них долучені (дайте відповіді у кожному рядку): № з/п Подія свідок кривдник потерпілий так ні так ні так ні 6.1. бійка між однокласниками/однокласницями 6.2. бійка між однокласниками 6.3. бійка між однокласницями 6.4. побиття дитини (дітей) молодших класів учнями/ученицями старших класів 6.5. відбирання, пошкодження особистих речей 6.6. приниження, цькування з боку інших учнів 6.7. приниження, цькування з боку інших учениць 6.8. словесні образи з боку вчителів 6.9. повна або часткова ізоляція/бойкот 6.10. вимагання грошей одних учнів/учениць у інших 6.11. образливі дії, приниження по відношенню до дитини через те що вона дівчинка 6.12. образливі дії, приниження по відношенню до дитни через те що він хлопчик 6.13. цькування в соціальних мережах 7. Які прояви цькування (булінгу) на Вашу думку найбільш розповсюджені (можна обрати декілька відповідей)? 7.1. штовхання, стусани, ляпаси 7.2. пошкодження чи знищення одягу чи інших особистих речей 7.3. поширення образливих чуток, образливі жарти, погрози 7.4. розповсюдження неправдивої інформації про людину через мережу інтернет 7.5. принизливі призьвиська 7.6. Ваш варіант відповіді______________________________________________ 8. Чи стикалися Ви особисто з будь-якими проявами насильства та булінгу відносно себе (оберіть одну з наведених відповідей)? 8.1. ніколи 8.2. іноді 8.3. часто 8.4. постійно 8.5. важко відповісти 9. На Вашу думку, хто найчастіше виступає булером (кривдником/кривдницею) (можна обрати декілька відповідей)? 9.1. хлопці 9.2. дівчата 9.3. діти, які мають лідерські якості 9.4. булером може бути будь-хто 9.5. діти, фізично сильніші 9.6.діти, фізично слабкіші 9.7. важко відповісти 9.8. Ваш варіант відповіді_______________________________________ 10. На Вашу думку, хто найчастіше потерпає від булінгу (можна обрати декілька відповідей):? 10.1. хлопці 10.2. дівчата 10.3. діти, які відрізняються від інших будь чим 10.4. дівчата, які гарно навчаються 10.5. хлопці, які гарно навчаються 10.6. дівчата, які мають проблеми в навчанні 10.7. хлопці, які мають проблеми в навчанні 10.8. діти, які не мають сучасних гаджетів, одягу тощо 10.9. діти, фізично сильніші 10.10. діти, фізично слабкіші 10.11. важко відповісти 10.12. Ваш варіант відповіді _______________________________________ 11. Чи трапляються у вашій школі випадки цькування (булінгу) (дайте відповіді у кожному рядку)?: № з/п Твердження Так, часто Інколи Ні, ніколи Складно відповісти 11.1. учнями/ученицями – педагогів 11.2. дівчатами – педагогів 11.3 хлопцями-педагогів 11.4. педагогами – учнів/учениць 11.5. педагогами – дівчат 11.6 педагогами – хлопців 11.7. адміністрацією закладу освіти – учнів/учениць 11.8 педагогами-педагогами 11.9. батьками-учнів/учениць 11.10. хлопцями-дівчатами 11.11. хлопцями-хлопцями 11.12. дівчатами-дівчатами 12.Якщо б Ви стали свідками насильства та булінгу серед однолітків, якими б були Ваші дії (оберіть одну з наведених відповідей): 12.1. негайно сповіщу дорослих 12.2. зателефоную до поліції 12.3. зателефоную на Національну дитячу «гарячу» лінію 12.4. з’ясую причину 12.5. спробую втрутитися і припинити насильство (булінг) 12.6. покараю винуватця самостійно 12.7. не буду втручатися (самі розберуться) 12.8. Ваш варіант відповіді ________________________________________ 13. До кого Ви звернетесь, якщо насильство та булінг буде застосовуватися до Вас? (можна обрати декілька відповідей) 13.1. до батьків 13.2. до інших родичів або знайомих 13.3. до друзів, однолітків 13.4. до однокласників/ць 13.5. до класного керівника/ці/вихователя/ки 69 Додатки до занять 13.6. до іншого вчителя/ки 13.7. до медіатора/медіаторки 13.8. до психолога/соціального педагога 13.9. шукаю поради на форумах або у соціальних мережах 13.10. телефоную на Національну дитячу «гарячу» лінію 13.11. до поліції 13.12. ні до кого не звертаюся, розбираюся самостійно 13.13. Ваш варіант відповіді ___________________________________ 14. Чи діє у Вашому закладі освіти служба порозуміння медіаторів/медіаторок? 14.1. так 14.2. ні 14.3. не знаю Якщо на 14 запитання відповідь "так", то: 15. Чи звертались Ви до служби порозуміння медіаторів/медіаторок? 15.1. так 15.2. ні 16. Що, на Вашу думку, необхідно зробити для профілактики булінгу і насильства у Вашому освітньому закладі? ________________________________________________________________________

Анкета для педагогічних працівників Шановні колеги та колежанки! Запрошуємо вас до участі у проведенні опитування з проблем насильства та цькування (булінгу) в молодіжному середовищі. Мета опитування – дослідження Ваших уявлень щодо розповсюдженості насильства та цькування (булінгу39) у молодіжному середовищі та можливих шляхів його подолання. Відомості про заклад освіти та клас/групу вказуватися не будуть, оскільки опитування проходить анонімно, а результати подаватимуться лише в узагальненому вигляді. Інструкція. Уважно прочитайте запитання та варіанти відповідей. Подумайте і оберіть ту відповідь, яка відображає Ваші думки, ставлення, переконання. Будь ласка, обраний Вами варіант відповіді на кожне із запитань відмітьте позначкою «V» у відповідному квадратику . Дякуємо за співпрацю та розуміння!

Вкажіть, будь ласка, такі відомості про себе: Ваша стать: чоловіча жіноча вік ______________ педагогічний стаж ________________ 39 Відповідно до ЗУ “Про протидію булінгу” (№ 8584 від 18.09.18) Булінг (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого. так ні 1. Як Ви вважаєте, чи зросла кількість випадків насильства в освітньому середовищі протягом останніх 5 років? 1.1. так 1.2. ні 1.3. складно відповісти 2. Як би Ви визначили ставлення один до одного учнів і учениць у класах де Ви працюєте? (оберіть одну з наведених відповідей)? 2.1. дружнє 2.2. співчутливе 2.3. вороже 2.4. байдуже 3. Ваше ставлення до насильства (оберіть одну з наведених відповідей)? 3.1. вважаю, що будь-яке насильство є неприпустимим 3.2. позитивно, якщо це самозахист 3.3. можливе за певних обставин 3.4. байдуже, якщо це мене не стосується 3.5. не маю думки з цього приводу 4. На Вашу думку, ознаками насильства є (можна обрати декілька відповідей): 4.1. певні дії однієї людини стосовно іншої без її згоди 4.2. контроль та обмеження вільного часу 4.3. заподіяння шкоди психічному здоров’ю 4.4. заподіяння матеріальної, грошової шкоди 4.5. не задоволення всіх без винятку матеріальних потреб 4.6. заподіяння шкоди фізичному здоров’ю 4.7. приниження почуття честі та гідності 4.8. образливі дії, приниження за ознакою статі (хлопець, дівчина) 4.9. бездіяльність однієї людини стосовно іншої, яка потребує допомоги 4.10. обмеження користуванням гаджетами (телефон, планшет та ін.) 4.11. відбирання або пошкодження особистих речей іншої людини 4.12. Ваш варіант відповіді _____________________________________ 5. Як часто у Вашому освітньому закладі виникають конфлікти між (дайте відповіді у кожному рядку): № з/п Твердження Так, часто Інколи Ні, ніколи Складно відповісти 5.1. хлопцями-дівчатами 5.2. хлопцями-хлопцями 5.3. дівчатами-дівчатами 5.4. учнями/ученицями – педагогами 5.5. дівчатами-педагогами 5.6. хлопцями-педагогами 5.7. учнями/ученицями - батьками 5.8. дівчатами-батьками 5.9. хлопцями-батьками 5.10. педагогами-батьками 5.11. учнями/ученицями – адміністрацією закладу освіти 5.12. дівчатами- адміністрацією закладу освіти 5.13. хлопцями - адміністрацією закладу освіти 5.14 педагогами-педагогами 6. Чи були у Вашому закладі випадки, коли конфлікти у учнівському середовищі стали причиною або призвели до (дайте відповіді у кожному рядку): № з/п Випадки так ні не знаю 6.1. словесних образ та принижень 6.2. ізоляції когось з учнів/учениць 6.3. тілесних ушкоджень 6.4. цькування когось з учнів/учениць у безпосередньому спілкуванні 6.5. зміни учнем/ученицею місця навчання 6.6. цькування когось з учнів/учениць в соціальних мережах 6.7. пошкодження особистих речей 7. Вкажіть, чи траплялися у Вашій школі/закладі наведені нижче події та як Ви були до них долучені (дайте відповіді у кожному рядку): № з/п Подія свідок кривдник потерпілий так ні так ні так ні 7.1. бійка між однокласниками/однокласницями 7.2. бійка між однокласниками 7.3. бійка між однокласницями 7.4. побиття дитини (дітей) молодших класів учнями/ученицями старших класів 7.5. відбирання, пошкодження особистих речей 7.6. приниження, цькування з боку інших учнів 7.7. приниження, цькування з боку інших учениць 7.8. словесні образи з боку вчителів 7.9. повна або часткова ізоляція/бойкот 7.10. вимагання грошей одних учнів/учениць у інших 7.11. образливі дії, приниження по відношенню до особи через те, що вона жінка ( дівчинка) 7.12. образливі дії, приниження по відношенню до особи через те,що він чолвік (хлопчик) 7.13. цькування в соціальних мережах 8. Якщо б Вам стало відомо про факт насильства серед учнів/учениць якими б були Ваші дії (можна обрати декілька відповідей): 8.1. повідомлю про випадок адміністрацію закладу 8.2. повідомлю про випадок батьків учнів/учениць 8.3. долучу до вирішення ситуації фахівця/фахівчиню (практичного психолога, соціального педагога, медітора) 8.4. з’ясую причину самостійно 8.5. покараю винуватця самостійно 8.6. не буду втручатися (самі розберуться) 8.7. звернуся до поліції 8.8 Ваш варіант відповіді _______________________________________ 9. Які прояви цькування (булінгу) на Вашу думку найбільш розповсюджені? 9.1. штовхання, стусани, ляпаси 9.2. пошкодження чи знищення одягу чи інших особистих речей 9.3. поширення образливих чуток, образливі жарти, погрози 9.4. розповсюдження неправдивої інформації про людину через мережу інтернет 9.5. принизливі призьвиська 9.6. Ваш варіант відповіді _______________________________________ 10. На Вашу думку, хто найчастіше виступає булером (кривдником/кривдницею) (можна обрати декілька відповідей)? 10.1. хлопці 10.2. дівчата 10.3. діти, які мають лідерські якості 10.4. булером може бути будь-хто 10.5. діти, фізично сильніші 10.6. діти, фізично слабкіші 10.7. важко відповісти 10.8. Ваш варіант відповіді _______________________________________ 11. На Вашу думку, хто найчастіше потерпає від булінгу (можна обрати декілька відповідей):? 11.1. хлопці 11.2. дівчата 11.3. діти, які відрізняються від інших будь чим 11.4. дівчата, які гарно навчаються 11.5. хлопці, які гарно навчаються 11.6. дівчата, які мають проблеми в навчанні 11.7. хлопці, які мають проблеми в навчанні 11.8. діти, які не мають сучасних гаджетів, одягу тощо 11.9. діти, фізично сильніші 11.10. діти, фізично слабкіші 11.11. важко відповісти 11.12. Ваш варіант відповіді _______________________________________ 12. Чи трапляються у вашому закладі освіти випадки цькування (булінгу) (дайте відповіді у кожному рядку)?: № з/п Твердження Так, часто Інколи Ні, ніколи Складно відповісти 12.1. учнями/ученицями – педагогів 12.2. дівчатами – педагогів 12.3 хлопцями-педагогів 12.4. педагогами – учнів/учениць 12.5. педагогами – дівчат 12.6 педагогами – хлопців 12.7. адміністрацією закладу освіти – учнів/ учениць 12.8. адміністрацією закладу освіти-дівчат 12.9. адміністрацією закладу освіти – хлопців 73 Додатки до занять 12.10. батьками-учнів/учениць 12.11. хлопцями-дівчатами 12.12. хлопцями-хлопцями 12.13. дівчатами-дівчатами 12.14 педагогами-педагогами 13. На Вашу думку, до кого звертаються учні/учениці коли стають свідками або потерпають від насильства та булінгу (можна обрати декілька відповідей)? 13.1. до батьків 13.2. до інших родичів або знайомих 13.3. до друзів 13.4. до класного/ої керівника/керівниці 13.5. до іншого вчителя/ки 13.6. до медіатора/медіаторки 13.6. до психолога/ні/соціального/ої педагога/ні 13.7. шукають поради на форумах або у соціальних мережах 13.8. до поліції 13.9. телефонують на Національну дитячу «гарячу» лінію 13.10. ні до кого не звертаються, розбираються самостійно 3.11. Ваш варіант відповіді ______________________________________ 14. Визначте, які з наведених дій сприятимуть зниженню кількості випадків насильства в освітньому середовищі (дайте відповіді у кожному рядку): № з/п Дії так ні складно відповісти 14.1. впровадження якісних профілактичних програм 14.2. створення антибулінгової політики 14.3. проведення (впровадження) систематичних просвітницьких заходів з ненасильницької поведінки в закладі освіти 14.4. активізація місцевих громад (сусідів, жителів мікрорайону) 14.5. покращення психологічного мікроклімату в класі, школі, закладі освіти 14.6. більш суворе покарання винуватців 14.7. надання правової інформації щодо наслідків скоєння насильства неповнолітніми 14.8. регулярне відвідування представником/цею поліції закладів освіти 14.9. формування правової культури та культури спілкування учнів/учениць (вихованців) 14.10. посилення відповідальності батьків за виховання дітей 14.11. збільшення доступності позашкільних закладів, гуртків, секцій 14.12. залучення молоді до громадських ініціатив 15. Чи діє у Вашому закладі освіти служба порозуміння медіаторів/медіаторок? 15.1. так 15.2. ні 15.3. не знаю Якщо на 15 запитання відповідь "так", то 16. Чи звертались Ви до служби порозуміння медіаторів/медіаторок? 16.1. так 16.2. ні 17.

Що, на Вашу думку, необхідно зробити для профілактики булінгу і насильства у Вашому освітньому закладі? __________________________________________

(додаток 3)

Правила поведінки учнів

1. Загальні правила поведінки учнів

1.1 Правила поведінки учнів у школі базуються на законах України, постановахМіністерства освіти і науки України та органів місцевого самоврядування, Статутішколи.

1.2 У випадку порушень Правил до учнів можуть бути вжиті такі стягнення:

– усне зауваження;

– запис зауваження в щоденник;

– винесення догани, включно із занесенням догани в особисту справу учня;

– виклик учня самого або з батьками на педагогічну нараду;

– відшкодування завданої учнем шкоди його батьками.

1.3 Учень приходить до школи за 10 – 15 хвилин до початку занять, чистий і охайний.При вході у школу дотримується правил ввічливості, знімає в класі верхнійодяг і прямує до місця проведення уроку.

1.4 Заборонено перебувати у класних приміщеннях у верхньому одязі.

1.5 Забороняється приносити до школи та на її територію з будь-якою метою івикористовувати будь-яким способом зброю, вибухові або вогнебезпечні предметиі речовини; спиртні напої, наркотики, інші одурманюючі речовини та отрути, газовібалончики.

1.6 Забороняється вживання непристойних виразів і жестів.

1.7 Не дозволяється без дозволу педагогів йти зі школи і з її території в урочний час. Уразі пропуску учбових занять учень повинен пред’явити класному керівникудовідку від лікаря або записку від батьків (або особи, яка їх заміняє) про причинувідсутності на заняттях. Пропускати без поважних причин забороняється.

1.8 Учень повинен дбайливо ставитися до підручників та зошитів. Приходить до школи зпідготовленими домашніми завданнями з предметів згідно з розкладом уроків.

1.9 Учні повинні охайно вести щоденник і давати його вчителю без будь-якихзаперечень.

1.10 Учень має бути ввічливим у спілкуванні з учителями, працівниками школи,батьками інших учнів, а також з учнями.

1.11 Учень школи проявляє повагу до старших, піклується про молодших. Учні йпедагоги звертаються один до одного шанобливо. Школярі поступаються дорогоюдорослим, старші школярі – молодшим, хлопчики – дівчаткам.

1.12 Поза школою учні поводяться скрізь і всюди так, щоб не осоромити свою честь тагідність, не заплямувати добре ім’я школи.

1.13 Учні повинні дбайливо ставитися до шкільного майна і речей, що належатьвчителям та іншим учням. Забороняється брати без дозволу чужі речі. Учнібережуть майно школи, надають посильну допомогу в його ремонті а у разіпошкодження батьки учня зобов’язані відшкодувати збитки.

1.14 Фізична конфронтація, залякування і знущання є неприпустимими формамиповедінки.

2. Поведінка на уроках

2.1 До початку уроку учень повинен прибути до кабінету до першого дзвінка; післяпершого дзвінка з дозволу вчителя увійти до класу і підготуватися до уроку.

2.2 Заборонено запізнюватися на уроки без поважних причин.

2.3 У разі спізнення на урок постукати у двері кабінету, зайти, привітатися з вчителем, вибачитися за спізнення і попросити дозволу сісти на місце.

2.4 Забороняється виходити з класу без дозволу вчителя.

2.5 Якщо під час занять учню необхідно вийти з класу, то він повинен підняти руку іпопросити дозвіл у вчителя.

2.6 Заборонено перебувати у класних приміщеннях у верхньому одязі.

2.7 При вході педагога в клас учні встають на знак вітання, сідають після того, якучитель відповість на вітання і дозволить сісти. Так само учні вітають будь-якогодорослого, що увійшов до класу під час занять.

2.8 Протягом уроку:

– не можна шуміти, відволікатися самому і відволікати інших стороннімирозмовами, іграми та іншими, що не стосуються уроку, справами;

– не можна підводитися без дозволу учителя;

– не можна вживати їжу та напої, жувати жуйку;

– забороняється користуватися мобільними телефонами.

2.9 Урочний час повинен використовуватися учнями тільки для навчальних цілей. За першою вимогою вчителя (класного керівника) необхідно пред’являти щоденник.Будь-які записи в щоденниках учнями повинні виконуватися охайно. Післякожного навчального тижня батьки учня ставлять свій підпис у щоденнику.

2.10 Учні зобов’язані знати і дотримуватися правил техніки безпеки як під час уроківтак і після їх закінчення.

2.11 Якщо учень хоче поставити запитання вчителю або відповісти на запитаннявчителя, він піднімає руку.

2.12 Під час уроку учень має право ставити питання вчителеві, якщо не зрозумівматеріал під час пояснення.

2.13 Учень має право в коректній формі обстоювати свій погляд і свої переконання приобговоренні різних суперечливих і неоднозначних питань.

2.14 Дзвінок про закінчення уроку дається для вчителя. Тільки коли вчитель оголоситьпро закінчення заняття, учень має право покинути клас.

2.15 При виході вчителя або іншого дорослого з класу учні встають.

3. Поведінка до початку, на перервах і після закінчення занять

Час перерви – особистий час кожного учня. Він може його проводити по своємурозумінню, проте, не повинен заважати іншим.

3.1 Під час перерви учні зобов’язані:

– навести чистоту та порядок на своєму робочому місці;

– вийти з класу;

– рухаючись коридорами, сходами, триматися правої сторони;

– підкорятися вимогам працівників школи, черговим учням;

– допомагати підготовляти клас на прохання вчителя до наступного уроку.

3.2 Під час перерви учні можуть вільно переміщатися по школі, окрім тих місць, де їмзаборонено знаходитися в цілях безпеки (горище, сарай).

3.3 Під час перерв учням забороняється:

– бігати коридорами та в класних приміщеннях,місцях, не пристосованих для ігор;

– штовхати один одного, кидатися предметами і застосовувати фізичну силу длявирішення будь-якої проблеми, грати у м’яча у приміщеннях не пристосованих дляцього;

– сваритися між собою та зі сторонніми людьми, з’ясовувати стосунки за допомогоюсили, битися;

– вживати непристойні вирази і жести на адресу будь-яких осіб, шуміти, заважати відпочиватиіншим;

– палити в будівлі і на території школи.

3.4 Категорично заборонено самовільно розкривати вікна, сидіти на підвіконнях чивиглядати у відкриті вікна.

3.5 Після закінчення занять учень повинен:

– акуратно одягнутися і покинути школу, дотримуючисьправил ввічливості.

3.6 Черговий по класу:

– знаходиться в класі під час перерви;

– забезпечує порядок у класі, провітрюєприміщення;

– допомагає вчителю підготувати клас до наступного уроку;

– стежить іпідтримує відповідні санітарні умови.

3.7 Забороняється перебувати у приміщенні їдальні у верхньому одязі.

3.8 На перервах школярі можуть звернутися до свого класного керівника, черговогоучителя,

дирекції школи за допомогою, якщо проти них здійснюються протиправнідії.

4. Правила поведінки учнів в їдальні.

4.1 Учні приходять в їдальню після закінчення уроку у визначений час.

4.2 Під час обіду в їдальні належить дотримуватися хороших манер і поводитисяпристойно.

4.2 Учні повинні шанобливо ставитись до працівників їдальні.

4.3 Підкоряються вимогам вчителя і працівників їдальні.

4.4 Проявляють увагу й обережність при отриманні і вживанні гарячих та рідких страв.

4.5 Розмовляти під час обіду слід неголосно, щоб не турбувати тих, хто їсть поряд.

4.6Учні прибирають за собою столові прибори і посуд після вживання їжі.

4.7 Дбайливо ставитись до майна шкільної їдальні.

4.8 Учні мають право взяти в їдальню принесений з дому сніданок.

4.9 Забороняється приходити в їдальню у верхньому одязі.

4.10 Забороняється виносити їжу з їдальні.

5. Кінцеві положення

5.1 Учні не мають права пропускати заняття без поважних причин.

5.2 Учні не мають права під час знаходження на території школи та проведеннішкільних заходів скоювати дії, небезпечні для власного життя і здоров’я таоточуючих.

5.3 Учні не мають права знаходитися в приміщенні школи після закінчення учбовихзанять або неурочних заходів без дозволу працівників школи.

5.4 Паління, вживання алкогольних напоїв та нецензурних висловів на території школикатегорично заборонено.

5.5 Учні повинні дотримуватись принципів академічної доброчесності: старанність, самостійність у навчанні, відповідальність за власні вчинки і чесне здобуття оцінок, взаємоповага і підтримка, гідна та моральна поведінка під час навчального процесу та поза ним.

5.6 Учні повинні не допускати проявів та дій булінгу(цькування), дискримінації та приниження гідності інших осіб.

ГОЛОВНЕ:

1. Намагайтесь жити так, щоб людям поруч з Вами було добре.

2. Перш ніж звернутись до людини, посміхніться їй: адже добрі стосунки починаютьсяз посмішки.

3. Навчиться радіти не лише своїм успіхам, але й успіхам однокласників та друзів.

4. Ніколи нікому не заздріть та не зраджуйте: це відштовхує людей і руйнує їхстосунки.

5. Намагайтесь прийти на допомогу людині, не чекайте, поки тебе про це попросять.

6. Якщо Вам буде погано, не поспішайте звинувачувати у цьому інших, вчітьсятерпіти неприємності: погане швидко проходить.

Ухвалено Затверджено

Педагогічною радою від 25.08.2020 наказ № 22-ос від 26.08.2020

протокол № 7 Директор школи

ПОЛОЖЕННЯ

про освітнє середовище, вільне від будьяких форм насильства, дискримінації та випадків булінгу(цькування)

І. Загальні положення

1.1. Це Положення визначає порядок створення освітнього середовища, вільного від будь-яких форм насильства та дискримінації та визначає механізм реагування на випадки булінгу (цькування) в гімназії.

1.2. Відповідно до Закону України «Про освіту», Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)" в закладі необхідно мати наступні документи:

• правила поведінки здобувача освіти в закладі освіти;

• план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі освіти;

• порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти;

• порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі освіти та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування)"

1.3. Основні поняття даного Положення.

булінг (цькування) - діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Типовими ознаками булінгу (цькування) є:

• систематичність (повторюваність) діяння;

• наявність сторін - кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності);

• дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.

II. Заклад освіти планує та реалізує діяльність щодо запобігання будь-яким проявам дискримінації, булінгу в закладі

2.1. У закладі освіти розроблений план заходів із запобігання та протидії булінгу.(додаток 1).

Відповідно до Закону України «Про освіту» в закладі на початок навчального року розробляється «План заходів із запобігання та протидії булінгу» та затверджується керівником закладу.

2.2. У закладі освіти реалізуються заходи із запобігання проявам дискримінації (план протидії булінгу).

2.3. Опитування здобувачів освіти, педагогічних працівників і батьків, щодо безпечного і психологічно комфортного освітнього середовища.

Відповідно до пункту цього положення регулярно проводити опитування та анкетування серед учнів, педагогів та батьків. Приклад анкет з опитування учнів, педагогів та батьків представлено в додатку 2.

2.4. Керівництво та педагогічні працівники закладу освіти проходять навчання, ознайомлюються з нормативно-правовими документами щодо виявлення ознак булінгу, іншого насильства та запобігання йому.

Відповідно до цього пункту педагогам регулярно проводити інформування щодо виявлення ознак булінгу в шкільному середовищі.

2.5. Заклад освіти співпрацює з представниками правоохоронних органів, іншими фахівцями з питань запобігання та протидії булінгу.

ІІІ. Правила поведінки учасників освітнього процесу в закладі освіти

3.1. У закладі освіти оприлюднені правила поведінки, спрямовані на формування позитивної мотивації у поведінці учасників освітнього процесу та реалізацію підходу, заснованого на правах людини. Правила поведінки учнів представлені в додатку 3.

3.2. Опитування учасників освітнього процесу щодо обізнаності правил поведінки у закладі освіти. В анкеті має міститись три питання:

• Назвіть обов’язки учнів відповідно до «Правил поведінки учнів»?

• Назвіть права учнів відповідно до «Правил поведінки учнів»?

• Відповідно до «Правил поведінки учнів» учням забороняється?

3.3. Спостереження дотримання учасників освітнього процесу прийнятих у закладі освіти правил поведінки. Класними керівниками на класних годинах регулярно проводити бесіди щодо дотримання «Правил поведінки учнів».

ІV. Керівник та заступники керівника закладу освіти, педагогічні працівники протидіють булінгу, іншому насильству, дотримуються порядку реагування на їх прояви

4.1. З метою запобігання різним проявам насильства (у закладі освіти та/або вдома) здійснюється аналіз причин відсутності здобувачів освіти на заняттях та вживаються відповідні заходи.

Класні керівники з’ясовують причин відсутності здобувачів освіти на заняттях та складають довідки від лікарів та заяви від батьків в особові справи. У разі відсутності учня більше 3х діб батьки зобов’язані надати довідку від лікаря, виключення складає заява батьків, яка написана раніше за дати в які учень був відсутній. Керівник закладу заповнює «Журнал щоденного обліку відсутніх» та в кінці кожного семестру проводить аналіз відвідування.

4.2. Заклад освіти реагує на звернення про випадки булінгу

Порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування)

1.У день подання заяви видається наказ по закладу освіти про проведення розслідування із визначенням уповноважених осіб.

2. Наказом по закладу освіти створюється комісія з розгляду випадків булінгу (цькування) за участі педагогічних працівників, практичного психолога школи, батьків потерпілого та булера, керівника закладу, інших зацікавлених осіб.

3. Уповноважена особа закладу освіти у 3-денний період з моменту отримання заяви скликає засідання Комісії з розгляду випадків насильства, булінгу (цькування).

4. Уповноважена особа у разі виникнення підозри, або отримання заяви щодо насильства, булінгу, жорстокого поводження з дитиною/працівником закладу освіти або якщо є реальна загроза його вчинення (удома, з боку однолітків, з боку інших) проводить зустріч із особою, стосовно якої є інформація про жорстоке поводження, намагається розговорити, встановити контакт, довірливі стосунки та надати емоційну підтримку; проявити інтерес, дружелюбність, щирість, теплоту і симпатію, постраждала особа має відчути, що її дійсно чують і розуміють. У процесі розмови, якщо особа підтверджує факт жорстокого поводження чи насильства щодо неї, уповноваженій особі необхідно з’ясувати терміни подій, які відбулися, та отримати їх опис.

5. Комісія з розгляду випадків насильства, булінгу (цькування) у 3-денний період з моменту отримання заяви проводить розслідування, з’ясовує всі обставини та за результатами розслідування приймає відповідне рішення та рекомендації. За підсумками роботи комісії складається протокол.

6. Для прийняття рішення та вжиття відповідних заходів реагування результати проведеного розслідування узагальнюються наказом по закладі освіти.

7. Якщо випадок цькування був одноразовим, питання з налагодження мікроклімату в дитячому середовищі та розв’язання конфлікту вирішується у межах закладу освіти учасниками освітнього процесу. Результат розслідування та рішення комісії доводиться керівником закладу до відома постраждалого. У випадку, якщо постраждалий не згодний з рішенням комісії, керівник закладу повідомляє про право звернутися із заявою до органів Національної поліції України.

8. Якщо комісія визнала, що це був булінг, а не одноразовий конфлікт, то керівник закладу освіти повідомляє уповноважені підрозділи органів Національної поліції України та Службу у справах дітей.

9. Уповноважена особа або особа, яка її замінює у разі відсутності відповідно до наказу про склад комісії, згідно з протоколом засідання комісії відповідає за виконання та моніторинг запланованих заходів відновлення та нормалізації психологічного клімату в закладі освіти та визначених рекомендацій для учасників булінгу (цькування).

10. Рішення комісії з розгляду випадків булінгу реєструється в окремому журналі (паперовий вигляд) з оригіналами підписів усіх її членів.

11. Не залежно від рішення комісії, керівник закладу забезпечує виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг здобувачам освіти, які вчинили булінг (цькування), стали його свідками або постраждали від нього.

Цькування неповнолітнього карається штрафом від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850 та 1700 гривень відповідно) або громадськими роботами від 20 до 40 годин. Така ж поведінка, вчинена групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, передбачає штраф від 1700 гривень до 3400 гривень або громадськими роботами від 40 до 60 годин.

За булінг, вчинений малолітніми або неповнолітніми особами віком від 14 до 16 років, тягне за собою накладання штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють.

Вкладення
Кiлькiсть переглядiв: 0

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.